אילה ברגר

טלפון: 972-9-8844156
פקס: 972-9-884667
אימייל: ayala.birger@gmail.com

מתווך אינו זכאי לדמי תיווך כי לא העביר למוכר את בקשת הקונה להפחתת מחיר הדירה - מאי 2015

בית משפט קבע: המתווך אינו זכאי לדמי תיווך כי לא העביר למוכר את בקשת הקונה להפחתת מחיר הדירה ואמר לקונה שהמחיר אינו ניתן למיקוח.


מקרה שהיה כך היה:

קונים התעניינו בדירה ברחוב איינשטיין בחיפה ופנו אל מתווך אשר שיווק את הדירה בבקשה לפנות אל מוכר הדירה ולבדוק האם יהיה מוכן להפחית ממחירה. המתווך אמר כי המחיר אינו ניתן למיקוח. הקונים פנו אל מתווך אחר (מתווך שני) אשר אכן בדק ומצא כי המוכר מעוניין למכור את הדירה במחיר מופחת ואכן העיסקה יצאה אל הפועל. משהתברר למתווך הראשון כי בוצעה העיסקה פנה לבית המשפט בתביעה כנגד הקונה בטענה כי מגיעים לו דמי התיווך.

בית המשפט קבע כי המתווך הראשון לא היה "הגורם היעיל בהתקשרות" – כלומר פעילותו כמתווך לא הובילה ולא היתה הגורם העיקרי לחתימת העיסקה. לכן בית המשפט קבע כי המתווך הראשון אינו זכאי לדמי התיווך מאחר ולא העביר למוכר את בקשת הקונה להפחתת מחיר הדירה ואמר לקונה שהמחיר אינו ניתן למיקוח.

בנוסף ובמאמר מוסגר יצויין כי נפלו פגמים בטופס אשר החתים המתווך הראשון את הקונים:

  1. הוא לא כלל את מספר רשיון המתווך.
  2. חברת התיווך היתה חברה מוגבלת במניות והקונים טענו בביהמ"ש שחב' מוגבלת אינה יכולה להיות צד להסכם תיווך.
  3. חברת התיווך הציגה את הדירה לקונים כ"דירה בבלעדיות" ואולם בפועל משרד התיווך רק קיבל את המפתחות של הדירה בבלעדיות (בית המשפט הדגיש שבלעדיות משמעותה – לא רק מסירת המפתחות בבלעדיות אלא שכל הטיפול נימסר בבלעדיות לאותו משרד תיווך – כמובן שבפועל קיימים מצבים שמוכרי דירות מוסרים בו זמנית את הטיפול למספר מתווכים ואת המפתח נותנים רק לאחד מהם ושאר המתווכים מתאמים איתם ביקורים בדירה).


בית המשפט דחה את תביעת משרד התיווך הראשון ואף הטיל עליו לשלם לקונים פיצויים בסך 5000 ש"ח.

עוד – ראו פסק דין בימ"ש שלום חיפה תאמ 10272-02-11

דילוג לתוכן