אילה ברגר

טלפון: 972-9-8844156
פקס: 972-9-884667
אימייל: ayala.birger@gmail.com

תקנות חדשות בנושא השגה על שומת היטל השבחה

 
שהתקבל ונכנס לתוקפו ביום 1.5.09 קובע כי מעתה 10 שמאים מכריעים יפסקו על פי תקנות מיוחדות בכל המחלוקות בין האזרח לוועדה המקומית בכל הקשור לתשלום היטלי השבחה ותביעות לפי סעיף 197 לחוק התכנון והבניה.
 

אחר שורה של התנגדויות נכנס לתוקף התיקון לחוק התכנון והבניה המכונה גם "חוק שמאי מכריע". עד כה נקבע היטל השבחה על פי הערכות שמאיות, כך שכל אזרח שחלק על גובה שומת היטל השבחה יכל להביא שומה נגדית מטעמו באמצעות שמאי מטעמו. באמצעות השגה זו ניתן היה להפחית משומת היטל ההשבחה אשר הוצאה ע"י הרשות המקומית בעשרות אחוזים ולבסוף היתה נקבעת שומה מוסכמת עם שמאי הרשות המקומית / הועדה המקומית.

ואולם, כעת , לאחר כניסתו לתוקף של תיקון 84 לחוק התכנון והבניה – כאשר תתגלע מחלוקת בין האזרח לרשות – יוכל האזרח לערער על עצם השומה או על גובה השומה באמצעות פניה לועדת ערר או באמצעות פנייה לשמאי מכריע מתוך 10 השמאים אשר נבחרו לתפקיד.

השמאים אשר נבחרו לתפקיד זה הם : לבנה אשד, יצחק ברמן, רן וירניק, מנחם מלוכנא, אמנון נזרי, נאוה סירקיס, דורית פריאל, ניסים פרימו, בצלאל קציר, שמואל רוזנברג.
מדובר בכוונה חיובית שמגמתה לבנות מנגנון חדש ואולם ההליך עלול ליצור עומס רב על וועדות הערר אשר ממילא ידיהן עמוסות בעבודה וכן על מספר קטן של שמאים מכריעים אשר בידיהם תתרכז מירב העבודה.

עו"ד שוב המתמחה בדיני מקרקעין ודיני תכנון ובניה מציין בכתבה ב"כלכליסט" מיום 3.5.09 כי יש לבצע חלוקה לפי גובה התיקים כך ששומות בגובה עשרות אלפי שקלים לא ישכבו לצד שומות של מיליוני שקלים. "יש ליצור קופה נפרדת לשומות קטנות בדיוק כמו קופות האקספרס בסופר מרקט", הוא מסביר. עוד אומר שוב, כי אסור ששכרו של השמאי המכריע יקבע על פי גובה השומה, כי אז לא יהיה לו אינטרס לטפל בתיקים הקטנים.

דילוג לתוכן