אילה ברגר

טלפון: 972-9-8844156
פקס: 972-9-884667
אימייל: ayala.birger@gmail.com

המגזר חקלאי

רשימות אלו מהוות מידע ראשוני בלבד ואינן יעוץ משפטי.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.    

"הגעתי אל עו"ד בירגר מוטרד בקשר למשק חקלאי שההורים שלי עומדים להוריש לי, עם המון שאלות ויצאתי עם המון תשובות והקלה". כך כתב לקוח שלי בפייסבוק.

"מועצת מקרקעי ישראל צפויה לאשר ביום שני החלטה המאפשרת לחברי מושבים לחתום על חוזי חכירה ארוכי טווח. המשמעות : המושבניקים יוכלו לבנות דירות בנחלות ולהשכירן, הירושה תהיה קלה יותר והתשלומים למינהל יופחתו".

 

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע ביום 18.10.09 כי היקף חובת הגילוי המוטלת על צד לחוזה נגזרת מנסיבות המקרה ומטיב היחסים שבין הצדדים. בענייננו, מועמד לחברות ביישוב שכלל אינו נשאל על עברו הפלילי לא צריך מיוזמתו לנדב את המידע הנ"ל. עברו הפלילי של אדם אינו צריך ללוותו לכל אשר יפנה.

 

התובעת 1 הינה אלמנתו של ש.מ. ז"ל (להלן: המנוח). התובעים 2–4 הינם ילדיהם של בני הזוג. הנתבעים 1–2 הינם הורי המנוח. הנתבעת 3 הינה בתם של הנתבעים 1–2, והנתבע 4 הינו בעלה. הנתבעים 1–2 רשומים כבעלי הזכויות במשק במושב עובדים (להלן: המשק)

 

לאור הסכמת האחים האחרים (ע"י אפוטרופוס לדין שמונה להם), המינהל, הסוכנות והאגודה, העברת הזכויות במשק לתובעת היא האפשרות הסבירה ביותר.

 

פסק דין תקדימי קובע כי המבנים הלא חוקיים שבנו חקלאים במושב חגור על אדמתם ייהרסו אך ורק 60 יום לאחר פטירתם. בית המשפט: "תביעת המנהל כנגד החקלאים מוצדקת אך בלתי צודקת".

 

ביום 17.9.08 התקבל בבית המשפט המחוזי בחיפה פסק דין בענין אבנר חדד נגד כפר ביאליק (כפר שיתופי להתיישבות חקלאית בע").

 

בני זוג ניסו להתקבל כחברים במושב צפריה, ישוב בעל אורח חיים דתי. ועדת הקבלה דחתה את בקשתם בשל אי עמידה בתנאי תקנון האגודה לפיהם לא יתקבלו חברים שיש נגדם הרשעה פלילית במשך 10 שנים וכן לא יתקבל חבר שאינו מקיים אורח חיים דתי.

 

בן ממשיך הוא בן אשר מתמנה כממשיך למשק חקלאי. יש דרכים שונות למנות בן ממשיך. ניתן למנותו לצורך פורמלי – לדוגמא כשיש צורך בקבלת אישורים לבניית בית שני בנחלה. ניתן אף למנות בן ממשיך מתוך מטרה שיקבל את כל הזכויות במשק / בנחלה לאחר פטירת ההורים.

 

כיצד ניתן להעביר זכויות קרקע חקלאית במינהל מקרקעי ישראל? מהי נחלה? משק עזר? שטחי עיבוד?

 

כיצד ניתן להעביר זכויות קרקע חקלאית במינהל מקרקעי ישראל? מהי נחלה? משק עזר? שטחי עיבוד?

 
דילוג לתוכן