אילה ברגר

טלפון: 972-9-8844156
פקס: 972-9-884667
אימייל: ayala.birger@gmail.com

הטיפ השבועי - מאת עו"ד אילה בירגר - 1.3.2015 - החלפת שוכרים - כיצד עושים זאת נכון?

"הגעתי אל עו"ד בירגר מוטרד בקשר למשק חקלאי שההורים שלי עומדים להוריש לי, עם המון שאלות ויצאתי עם המון תשובות והקלה". כך כתב לקוח שלי בפייסבוק.

אותו לקוח הגיע אליי כשהוא טרוד בקשר למשק של הוריו עם המון שאלות ובעיות מאחר ובמשק התגורר גם אחיו והוריו מעולם לא ערכו צוואה וכן לא מינו בן ממשיך. לאחר שיחה קצרה הלקוח ביקש לקבוע פגישת ייעוץ בה הסביר כי מדובר במשק בו מתגוררים ההורים וכן אחיו , אישתו של האח וילדיו.

מדובר במקרה בו במהלך השנים ההורים איפשרו לאח לבנות ולשפץ את הדירה הקטנה הצמודה לבית ההורים, בה התגורר האח עם משפחתו. במהלך השנים משפחתו של האח גדלה, נולדו ילדים, והדירה הקטנה לא הספיקה עוד . משכך ההורים איפשרו לאח לשפץ ולהרחיב את הדירה. בנוסף האח חלה במחלה קשה ובמהלך השנים הבריא ממנה, וההורים רצו לסייע ולעזור לו ולמשפחתו ככל יכולתם.

"ומה יקרה אם מחר מחרתיים ההורים ילכו לעולמם? הרי הם לא מינו את אחי או אותי כבן ממשיך? נהייה חייבים למכור את המשק לאחר אריכות ימים ושנים של ההורים ? או לפצות אחד את השני כדי לרכוש את חלקו במשק ?". כך עלו אצל הלקוח שאלות רבות אשר הטרידו את מנוחתו (וכן את מנוחת אישתו).

הצעתי ללקוח לקיים פגישת גישור אחת בנוכחות כל בני המשפחה ולנסות "להציף" את כל השאלות ולבדוק אם ניתן להגיע להסדר או פתרון אחר כלשהו. אכן היתה בעיה לכנס את כל המשפחה במיוחד לאור העובדה כי מעולם לא הועלו השאלות הנ"ל, וכן מאחר וכל "נגיעה" בנושא הנ"ל היתה כרוכה ב"רגישויות" רבות, שונות ומורכבות.

לאחר שתי פגישות בנוכחות כל בני המשפחה ההורים הגיעו למסקנה כי ברצונם לעשות סדר בעניינים. הם ערכו צוואה, בה הסדירו את כל השאלות והעניינים הבלתי סגורים. כמו כן מינו את האח כבן ממשיך במשק החקלאי בכל המוסדות המתאימים. וכן קבעו מנגנון של פיצוי לפיו הבן שאינו מקבל חלק במשק יקבל שווה כסף.

הכל סודר ובא על מקומו בשלום כך שאיש לא יצא מקופח. בסופו של יום אותו לקוח כתב בפייסבוק: "הגעתי אל עו"ד בירגר מוטרד בקשר למשק שההורים שלי עומדים להוריש לי, עם המון שאלות, ויצאתי עם המון תשובות והקלה"

דילוג לתוכן