אילה ברגר

טלפון: 972-9-8844156
פקס: 972-9-884667
אימייל: ayala.birger@gmail.com

פרידמן אישר תקנות לפינוי מהיר של שוכרי דירות – ינואר 2009

שר המשפטים אישר תקנות אלו על מנת למנוע "תופעה חברתית קלוקלת", במסגרתה שוכרי דירות לא מתפנים במועד, אם בכלל. המסלול המוצע מזרז את הדיון בתביעות הפינוי, כך שלא ניתן לכלול בהן צעדים נוספים המאריכים את חיי התיק. פורסם ב YNET ביום 17.12.08 

 

שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, חתם אתמול (ג') על תקנות שיאפשרו הליך מזורז לפינוי שוכר מדירתו. הצורך בתיקון נולד בעקבות תופעה חברתית "קלוקלת", כדברי השר, המשדרת חוסר אמון כלפי המערכת המשפטית; במסגרתה שוכרי דירות נמנעים מלפנות דירות במועד ומכתיבים לבעל הנכס את המועד בו יתפנו מהנכס, אם בכלל.התיקון ייכנס לתוקף תוך מספר חודשים.

השר טוען כי שוכרי הדירות מנצלים את החוק שאוסר על עשיית דין עצמי מטעם בעלי הנכסים ושהתוצאה שלו היא המשך החזקתם של שוכרי הדירות בנכס והקפאת המצב העובדתי לנוחיותם. פרידמן חתם על תקנות המאפשרות הליך נפרד ומזורז של דיון בתביעות שמטרתן המרכזית הן פינוי מיידי של הנכס המושכר.

המסלול מזרז את הדיון בתביעות הפינוי, במובן זה שבמסגרתו לא ניתן לכלול צעדם נוספים מעבר לצעד הפינוי; כדוגמת צעדים כספיים הטעונים זמן שיפוטי ומשאבים נוספים ומאריכים את חיי התיק, כמו היום.

היום כאשר שוכר מסרב לפנות את המושכר, אזי על המשכיר להזדקק לצו של בית משפט על מנת לפנות את הנכס. דבר זה כרוך בפנייה לערכאות ובקיום בהליך משפטי מלא, כאשר בתביעה לפינוי נהוג לכרוך גם תביעה לצעד כספי, כך שתיק נסחב חודשים ארוכים. על פי המסלול המוצע במקרים בהם אכן מתבקשים צעדים כאלו, התובע יהיה רשאי לתבוע אותם במסגרת הליך נפרד ובלא צורך בקבלת רשות מאת בית המשפט.

פרידמן מדגיש בתקנות, כי המסלול הדיוני המוצע כולל הוראה לפיה על בעלי הדין להמציא את כתבי הטענות אחד לשני. זאת, בשונה מהכללים הרגילים לפיהם בית המשפט הוא זה שממציא את כתבי בית הדין לבעלי הדין.

דילוג לתוכן