אילה ברגר

טלפון: 972-9-8844156
פקס: 972-9-884667
אימייל: ayala.birger@gmail.com

מקרקעין כללי

רשימות אלו מהוות מידע ראשוני בלבד ואינן יעוץ משפטי.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.      

חברת הבניה "זיו ישראל" מכרה דירה בקרית מלאכי ל- 2 בני זוג. הדירה נימסרה להם באיחור של כעשרה חודשים. כדי לפצותם שילמה להם החברה 26,000 ש"ח וכן החתימה אותם על כתב ויתור.

המוכר – היה בעלים של בנין בתל אביב שרבצה עליו משכנתא. המוכר מכר את הנכס לקונה, ששילם למוכר את כל התמורה למעט המשכנתא של המוכר – אותה התחייב לשלם ישירות לבנק.

עניינו של פסק הדין בענין מרקוביץ ואח' נ' ליננברג ואח' בזוג קשישים אשר רכש דירה בהרצליה פיתוח ב-8 מיליון שקל. כשהזוג החל בשיפוץ הדירה, הוא גילה רטיבות מתחת לריצוף ודרש פיצוי מהמוכרים בטענה שלא גילו לו על הליקוי. ביהמ"ש דחה את תביעתם וקבע: הדירה נמכרה "כמות שהיא", ולכן האחריות היא על רוכשיה.

אנשים שואלים אותי: "איך יכול להיות שיש דירות בפחות מחצי מליון ₪ ואיפה מוצאים אותן ואיך מוצאים אותן ? ". התשובה שלי היא תמיד "זה אפשרי זה קיים זה קורה יום יום אבל אין הוקוס פוקוס". זו עבודה שצריך לעשות.

כתבה בידיעות אחרונות , ממון, 19.4.13 – מאת עופר פטרסבורג

בעלי דירות יוכלו לפנות שוכרים בקלות. ועדת החוקה של הכנסת אישרה ב 5.12.11 תיקון לחוק הוצאה לפועל.

בלשכת רישום המקרקעין (טאבו) מתנהל רישום בקשר לכל הבעלויות בדירות ובקרקעין בישראל. כל אדם יכול לפנות לטאבו, לשלם אגרה ולקבל נסח טאבו המפרט מי הבעלים של כל דירה , מגרש, חנות (להלן "נכס").

בית משפט לעניינים מקומיים בתל אביב קבע שבעל דירה בשדרות בן גוריון בתל אביב חייב להחזיר את הדירה לקדמותה.

ספטמבר בנדל"ן: מחירי דירות יד שנייה עלו ב-1.4% לעומת אוגוסט; בת"א טיפסו המחירים ב-2.8%
09:01 | 02.10.2009 מאת רנית נחום-הלוי – TheMarker

עומדים לקנות דירה מקבלן? לא מדובר רק בחתימה על חוזה. בכתבה המצורפת תוכלו לקרוא את עצותיו של עו"ד אופיר בוטבול לגבי מה כדאי לזכור לפני שחותמים על חוזה לרכישת דירה מקבלן.

ב 28.12.08 נכנס לתוקפו התיקון לחוק המאפשר הגשת תביעת פינוי בסדר דין מהיר נגד שוכר בעייתי שאינו משלם את דמי השכירות ואף מסרב לפנות את המושכר. התביעה תתברר בתוך 60 יום בלבד. כידוע התיקון לחוק נובע מהתגברות התופעה של אי פינוי מושכר ע"י שוכרים.

מתוך דה מארקר * ו 08:49 | 16/02/09- חיים לוי
משקיעים לא מעטים בנכסים מניבים מחליטים להגדיל את התשואה המתקבלת מהנכס באמצעים שכשרותם מוטלת בספק, כמו הקמת לופטים באזורי תעשייה ופיצול דירות. למען הסר ספק, נבהיר כי הליך הביצוע בדרך כלל אינו חוקי – היות שהמשקיע אינו מקבל מראש את היתר הרשויות לביצוע האמור, וגם אם היה מגיש בקשה לשינוי הייעוד, סביר להניח שברוב המקרים בקשתו היתה נדחית.

עומד לרכוש דירה מקבלן? הקפד לקבל ערבות בנקאית לפי חוק המכר. במאמר זה תלמד מהי ערבות בנקאית לפי חוק המכר, מהותה וחשיבותה.

שר המשפטים אישר תקנות אלו על מנת למנוע "תופעה חברתית קלוקלת", במסגרתה שוכרי דירות לא מתפנים במועד, אם בכלל. המסלול המוצע מזרז את הדיון בתביעות הפינוי, כך שלא ניתן לכלול בהן צעדים נוספים המאריכים את חיי התיק.

ניוד זכויות בניה הוא נושא רלוונטי במיוחד בכל הקשור בתוכניות שימור. לנכס מקרקעין יש מצב תיכנוני שכולל זכויות בניה לפיהן נקבע מה מותר/אסור לעשות בנכס, מהם השימושים המותרים וכיוצ"ב – כל אלו משפיעים על שוויו של הנכס.

השקעה בנדל"ן מסחרי יכולה להניב תשואה של עד כ 8% ויותר לשנה. נכסים כאלו מושכרים למשרדים ולמסחר ומניבים תשואה נאה. איך מאתרים נכס מסחרי מניב? איך מאתרים אזור העומד להיות מפותח ע"י הרשות המקומית?

תופעה נפוצה אצל בעלי ממון שהם משקיעים בנדל"ן. מדוע אנשים אוהבים להשקיע בנדל"ן? מה יתרונות ההשקעה בנדל"ן? השקעה בנדל"ן מהווה מנוע צמיחה משמעותי בדרך לבניית עתיד כלכלי יציב.

לעיתים קרובות מוצאים עצמם משכירים שהם בעלי הנכס במצב בו שוכר אינו משלם את דמי השכירות ואף מסרב לעזוב את הנכס המושכר.

שיטת שכירות בדמי מפתח היא שיטה שהתפתחה בשנות החמישים. הרציונל העומד מאחורי שיטה זו הוא החשיבה לסייע לעולים החדשים שהגיעו ארצה ולאפשר להם קורת גג ודיור מוגן במחיר מוזל יחסית ולתקופה ממושכת.

שיתוף במקרקעין היא בעלות משותפת של שני בני אדם או יותר על יחידת רישום של מקרקעין (דירה, חלקת אדמה, חנות… וכיוצ"ב) כאשר לאף שותף אין חלק פיסי מסוים בקרקע (דהינו מחצית …רבע… וכדומה) אלא הם שותפים (ניתן לומר) בכל גרגיר וגרגיר אדמה באותו נכס.

הפקעת קרקע הינה רכישה כפויה של קרקע על ידי רשויות המדינה לשם מימושן לצורכי ציבור. בדרך כלל משלמת הרשות פיצויים בגין ההפקעה לבעלי הזכויות בקרקע המופקעת.

ב- 28 למרץ 2007 נכנס לתוקפו החוק לעידוד בניית דירות להשכרה. מטרת החוק לעודד בניית דירות להשכרה לטווח ארוך. החוק מאפשר קבלת הטבות מס בכפוף לתנאים מסויימים כפי שיפורט להלן.

בפס"ד פרס (רע"א 2974/07) שניתן בבית המשפט העליון ביום 22.8.07 ע"י כב' השופט גרוניס הוחלט כי עסקת מקרקעין שלא דווחה – איננה עסק.

לאחרונה רווחת התופעה שיהודים תושבי צרפת רוכשים נדל"ן בישראל ומאמר זה דן באלטרנטיבות המיסוי החלות עליהם בישראל.

החלטתם לרכוש נכס מסוג כלשהו? אתם מתלבטים באם לשכור שירותיו של עורך דין? לצד השני יש עורך דין ולכם אין? עורך הדין של הצד השני מציע לייצג את שני הצדדים? אולי עדיף לחסוך את שכר הטרחה?

על רוכש נכס המעוניין להקטין את הסיכונים הכרוכים בעסקת מקרקעין בכלל ובעיסקה עם קבלן בפרט, לערוך בדיקות מסויימות טרם כריתת הסכם הרכישה.

כידוע, אדמות המושבים והקיבוצים הן בבעלות מדינת ישראל והן מנוהלות על ידי מינהל מקרקעין ישראל.

בעקבות מצב כלכלי קשה ומתמשך עולה לעיתים מספר המקרים בהם בעלי נכסים נקלעים לקשיים ומגיעים למצב של כינוס נכסים. מצב זה יוצר לעיתים היצע גדול של נכסים הנמכרים באמצעות כונסי נכסים.

האם כדאי לחתום על זכרון דברים? האם עדיף להימנע? האם מדובר בחוזה מחייב? מה קורה אם לא נחתם בסופו של דבר חוזה מפורט?

הורים לילדים המתחילים את שנת הלימודים וסטודנטים השוכרים דירות לקראת שנת הלימודים האקדמית. מה צריך לדעת? ממה צריך להיזהר? מי אחראי לתיקונים בדירה? האם לקחת עורך דין?

דילוג לתוכן