אילה ברגר

טלפון: 972-9-8844156
פקס: 972-9-884667
אימייל: ayala.birger@gmail.com

מידע על שעבוד ומשכון רכב בסניפי הדואר

ברצונכם לדעת האם הרכב המשומש שאתם עומדים לרכוש ממושכן או משועבד? מעתה ניתן לגשת לסניפי הדואר, ולקבל מידע מיידי. העלות: 99 שקלים
פורסם ב YNET ע"י בני ברק 26.01.09, 21:01


חברת דואר ישראל החלה בימים אלה בהפעלת שרות חדש, המאפשר לאזרחים שמבקשים לרכוש מכונית משומשת, לקבל מידע מיידי אם הרכב משועבד או ממושכן. עד כה ניתן היה לקבל באמצעות משרדי הרישוי, רק מידע על שעבודים ועיקולים הרשומים במשרדי הרישוי. אלא שרוב משכוני הרכב אינם נרשמים כלל במשרדי הרישוי, אלא אצל רשמי המשכונות ברחבי הארץ. לכן, המידע שנמסר במשרדי הרישוי חלקי בלבד.

לפי נתוני חברת דואר ישראל, אחד מכל שלושה-ארבעה כלי רכב הנעים על הכבישים, משועבד או ממושכן. זאת משום שבשנים האחרונות גדל מספרם של כלי הרכב הנרכשים בהסדרי אשראי, ונרשם עליהם משכון לטובת הגוף המלווה. לפי אותם נתונים, מחליפים ידיים מדי שנה כ-600 אלף כלי רכב משומשים.

השרות החדש נקרא "אין אפס", והוא הופעל לפני כחודשיים במסגרת ניסוי. מעתה הוא מופעל בהיקף מלא. השירות יכלול מידע על שעבודים ומשכונים מ-1995 ועד היום, ועלותו תהיה 99 שקלים. כל שיהיה על מבקש המידע הוא להציג לדואר את מספר הרישוי של הרכב לגביו הוא מבקש את המידע, ואת מספר תעודת הזהות של הבעלים הרשום של הרכב.

כך למשל רכישת רכב ממגרש, תחייב למסור את מספר תעודת הזהות של הבעלים האחרון של הרכב, למרות שהרכב נשרם באופן זמני על שם סוחר הרכב. המידע יכלול גם את שמות הגופים הממשכנים, נתון שיכול לסייע בהסרת המשכון או השעבוד.

את השרות החדש ניתן יהיה לקבל ב-700 סניפי דואר ברחבי הארץ, ובמקביל גם בטלפון הסלולארי. במקרה כזו יצטרך הקונה למסור בטלפון את מספר כרטיס האשראי, ובתמורה יקבל את המידע בהודעת SMS לטלפון. אפשר כמובן לקבל את המידע גם באמצעות אתר האינטרנט של הדואר, בו יונפק למבקש גם אישור רשמי, חתום על-ידי משרד המשפטים, בו יצוין אם הרכב משועבד או ממושכן.

יש לציין כי את המידע ניתן לקבל בתשלום גם באתר האינטרנט של רשם המשכונות שפתח משרד המשפטים, אבל הכניסה אליו מסובכת ומחייבת הורדת תוכנה מיוחדת.

בניגוד לפרסום במקור, בדיקת שעבוד באתר רשם המשכונות כרוכה בתשלום.

דילוג לתוכן